Metoda vypalování nápisů, obrazů a dalších motivů na dřevěném povrchu – tak lze představit umění gravírování do dřeva. Vypalování do dřeva má stejně tak dlouhou historii, jako má zajímavou budoucnost, o čemž svědčí stále větší množství lidí, kteří se této metodě věnují. Čím se gravíruje? Jak na gravírování do dřeva?
Gravírování do dřeva
Pod pojmem gravírování do dřeva neboli pyrografie si lze představit ruční vypalování do dřeva. Termín pyrografie pochází z řeckých slov pur a graphos, což v doslovném překladu znamená „psaní ohněm“. Pyrografie je umění zdobení dřeva (a jiných materiálů) vypálenými stopami od rozžhaveného kovového nástroje podobného peru.
Předpokládá se, že pyrografie existuje již od pravěku, kdy lidé vytvářeli vzory pomocí zbytků ohňů. Oficiálně ji lze datovat do doby dynastie Chan, kdy byla známá jako vyšívání ohnivou jehlou, a praktikovala ji řada kultur po celém světě.
Jak gravírovat do dřeva?
Pokud gravírování do dřeva praktikujete poprvé, doporučujeme použít překližku. Překližka je nejvýhodnější z finančního hlediska i z hlediska přizpůsobivosti. Později se můžete pustit do vypalování do dřeva masivního, například:
- Lípa – Měkké dřevo, které se snadno vypaluje a umožňuje detailní práci.
- Bříza – Další měkké dřevo s jemnou texturou, ideální pro pyrografii.
- Javor – Tvrdší dřevo, které vytváří kontrastnější výsledky díky rozdílům ve struktuře dřeva.
- Ořešák – Tmavý typ dřeva ořešáku poskytuje pěkný kontrast a vyniká při vypalování.
- Topol – Měkké dřevo s hladkou texturou, topol je ideální pro začátečníky.
Když se s pájkou či gravírovacím perem naučíte pracovat, můžete vytvářet nádherná umělecká díla. Pomocí gravírování dřeva můžete ozdobit jmenovky, pozvánky či přáníčka, kuchyňská prkénka, fotorámečky, dřevěné vařečky a další kuchyňské nástroje, dřevěné šperky, zápichy na bylinky a různé cedulky, ptačí budky a krmítka nebo bedýnky a krabičky či třeba nábytek.
Čím se gravíruje?
Zatímco při tradičním vypalování dřeva se používala želízka nebo rypadlo zahřívané v ohni, moderní pyrografie se provádí pomocí elektrifikované pájky na dřevo, pyrografického pera či gravírovacího pera. Tato zařízení se vyrábějí ve dvou hlavních provedeních, s pevným hrotem a s drátěným hrotem, a vizuálně se podobají klasickým cínovým páječkám, ačkoli pyrografické pájky se obvykle zahřívají na mnohem vyšší teploty.
Jak na gravírování do dřeva?
V následujících krocích si jednoduše popíšeme, jak na gravírování do dřeva. Ještě před tím, než představíme postup jak gravírovat do dřeva, je třeba se připravit. Nejprve se ujistěte, že váš pracovní prostor je připraven na gravírování do dřeva. Pracovní plocha musí být důkladně uklizená od všech nečistot a od dalších předmětů, které by mohly přijít k újmě. Pokud vypalování do dřeva praktikujete v místnosti, ujistěte se, že je prostor dobře větraný. Při gravírování do dřeva používejte ochrannou masku a ochranné brýle.
Krok 1
Podle pokynů dodaných s gravírovacím perem umístěte a zajistěte hrot. Nikdy se nepokoušejte hroty vkládat, nebo je měnit, když je nástroj připojený ke zdroji napájení anebo horký. Pokud si nejste jisti, zda hrot zcela vychladl, můžete jej rychle omýt vlhkou houbou. K manipulaci s hrotem jsou často používány jehlové kleště. Doporučujeme však počkat, až bude hrot pyrografického pera zcela zchladlý.
Umístěte stojan na rovný povrch, vložte pero do stojanu a poté jej zapojte. Náš tip – přilepte stojánek na pracovní plochu tak, abyste zajistili, že nebude klouzat, ani se nepřevrátí.
Krok 2
Zatímco se nástroj na vypalování do dřeva zahřívá, zkontrolujte tvar svého pracovního dřeva, do kterého budete gravírovat. Brusným papírem vyhlaďte případné nedokonalosti a nerovnosti na povrchu. Následně z povrchu odstraňte veškerý prach.
Krok 3
Položte dřevo na rovný povrch pracovní plochy a na přední stranu nakreslete tužkou jednoduchý vzor. Může se jednat o nápis, vzkaz ornament, obrázek nebo cokoliv, na co si troufáte.
Krok 4
Jednou rukou držte gravírovací pero a druhou rukou přidržujte dřevo. Umístěte konec hrotu na začátek jedné čáry a poté se plynule a pomalu pohybujte podél čáry, abyste ji vypálili do dřeva. Netlačte perem do dřeva příliš silně a udržujte hrot neustále v pohybu.
Krok 5
Držte nástroj na gravírování do dřeva ve vzpřímené poloze a vypalujte malé tečky tak, že na několik sekund přitisknete do dřeva jen samotný konec hrotu.
Krok 6
Po dokončení gravírování do dřeva umístěte nástroj na vypalování dřeva zpět do stojanu, vypněte jej a nechte zcela vychladnout. Dřevo si můžete vystavit, nebo někoho potěšit originálním dárkem.
Tereza vystudovala práva na Masarykově univerzitě v Brně. Má dlouholetou praxi, od roku 2012 se živí jako redaktorka, novinářka, reportérka a překladatelka. Psaním se zabývá i ve svém volném čase a jejím snem je jednou vydat svoji vlastní knihu. Miluje pečení a svým blízkým s oblibou připravuje dorty a jiné dobroty.